Diabēts un alkohols? Šeit apkopots viss, kas jums jāzina

Cilvēkiem, kas cieš no cukura diabēta, nekad nevajadzētu justies liekiem, runājot par labu laika pavadīšanu. Viena lieta, kas vienmēr iet roku rokā ar sabiedriskiem pasākumiem un svētkiem, ir alkohols. Katram cilvēkam ir īpašas attiecības ar to, taču diabētiķiem īpaši svarīgi ir saprast, kādas sekas var radīt alkohola patēriņš.

Galvenie aspekti:

  • Alus un kokteiļi, bagāti ar ogļhidrātiem, ir slikti. Lielākā daļa no alkoholiskajiem dzērieniem, ko mēs lietojam, ir pārbagāti ar kaitīgajiem ogļhidrātiem un kalorijām, kas rada nopietnus draudus veselībai.
  • Zini savu mēru! Piedzeršanās ir bīstama, dzert pārāk daudz ir ļoti viegli, taču atgūties no pārmērīgas dzeršanas ir ļoti smagi, neatkarīgi no tā, vai jums ir veselības problēmas vai nav. Būtībā alkohols bojā jūsu orgānu darbību. Piemēram, aknās var parādīties ciroze, kas izraisa intensīvus šūnu bojājumus un rētas.
  • Ne viss alkohols ir slikts! Jaunākie pētījumi liecina, ka atsevišķi alkoholiskie dzērieni var palīdzēt uzturēt veselīgu cukura līmeni asinīs. Atšķirībā no ogļhidrātiem pārbagātā alus vai kokteiļiem, kas bagāti ar cukuru, ir atklāts, ka sarkanvīns un džins spēj uzlabot cukura diabēta stāvokli. Pētījumi, kas veikti Eiropā un Tuvajos Austrumos, liecina, ka alkohols var palīdzēt ražot veselīgu insulīna daudzumu organismā.

Ko es drīkstu dzert un cik daudz?

Dažādi informācijas avoti piedāvā atšķirīgas metodes, taču visvienkāršākā ir sekojoša: zināt, kāds alkohola veids sniedz kādu efektu. Vienkārši atcerieties, ka liels daudzums jebkura alkoholiskā dzēriena vienmēr ir slikta doma, mūsu ieteikumus lietojiet ar mēru un apdomu.

Alus

Pateicoties tā sastāvā esošajam lielajam ogļhidrātu daudzumam, alus cilvēkam, kas slimo ar cukura diabētu, bieži vien tiek uzskatīts par bīstamāku nekā stiprie alkoholiskie dzērieni. Pat dzerot “vieglo” alu, cilvēks uzņem vismaz 5-10 gramus ogļhidrātu no vienas glāzes, kas ir ļoti liels daudzums cilvēkam, kas mēģina uzturēt veselīgu cukura līmeni asinīs. Tieši tādēļ vairums ekspertu uzskata, ka diabētiķim viens alus dienā ir pietiekams, bet divi – ir galējā dienas norma. Tas nozīmē, ka izdzerot 2-3 īpaši vieglos alus (jā, jā, mēs zinām, ka tie nav tik garšīgi kā parastais alus :)) un uzkožot kādu veselīgu našķi, cilvēks nepakļauj sevi īpašam riskam.

Vīns

Atkarībā no cukura satura daudzi vīni var tieši pozitīvi ietekmēt slimības attīstību. Sausie vīni palīdz uzturēt insulīna ražošanu. Neskatoties uz to, daudzi vīni satur diezgan daudz cukura un tādēļ var radīt tikpat lielus draudus kā alus vai kokteiļi. Vīnam gandrīz vienmēr ir vairāk grādu nekā alum, pakļaujot jūs riskam. Dzerot vīnu, atļaujieties tikai pašu sausāko baltvīnu vai sarkanvīnu un atcerieties, ka divas glāzes ir jūsu limits.

Stiprie alkoholiskie dzērieni un kokteiļi

Stiprie alkoholiskie dzērieni satur daudz vairāk alkohola nekā vīns vai alus. Kā jau tas tika minēts iepriekš, ievērojams alkohola patēriņš var radīt nopietnus draudus cilvēkam ar veselības problēmām. Neskatoties uz to, stipro alkoholisko dzērienu lietošanai ir arī kāda priekšrocība, jo, pateicoties destilācijas procesam, lielākais vairākums stipro alkoholisko dzērienu nesatur cukuru. Tas nenozīmē, ka alkohola lietošana nav bīstama, taču iedzert džinu ar toniku mērenā daudzumā ir daudz labāk par alus bundžiņas baudīšanu. Šeit svarīgas ir divas lietas: mērenība un viela, ar ko sajauc dzērienu. Vienmēr saglabājiet stiprā alkohola faktisko daudzumu ārkārtīgi zemu, tādā veidā jūs varat dzert ilgāk, un jums nebūs jāuztraucas par to, kā tas ietekmē jūsu veselību. Otrkārt, piemeklējiet tādu vielu, ar ko atšķaidīt alkoholu, kas ir diabētam draudzīga, piemēram, zelteris, tomātu sula vai pat tikai ledus auksts ūdens. Meklējot garšīgas kokteiļu kombinācijas, nelietojiet gāzētās limonādes vai sulas, kas satur pārāk daudz cukura.

Zemāk ir apkopotas dažas vadlīnijas, kāda veida alkoholu ir atļauts lietot cilvēkam ar vielmaiņas traucējumiem, taču vienmēr atcerieties, ka dzeršana vairākas dienas pēc kārtas izraisīs nopietnas veselības problēmas, tāpēc vienmēr pārliecinieties, ka jūsu patēriņš ir sabalansēts, lai maksimizētu jūsu spēju to baudīt.

Veselīgi ikdienas dzeršanas ieteikumi:

  • Alus: 1 pinte, 1-2 bundžas/pudeles (iespējams vairāk, ja tas ir vieglais alus)
  • Vīns: 1-2 glāzes jebkura sausā baltvīna vai sarkanvīna 
  • Stiprais alkohols: 1-2 kokteiļi, (atšķaidīts ar veselīgām sastāvdaļām, kur alkohols ir mazākumā).

Nepalieciet vairs maliņā, bet gan pievienojieties jautrībai!

Mita sāka lietot  CuraLin tieši pirms Vecgada, un viņa mums uzrakstīja un izstāstīja par savu pieredzi : “Pat pēc alkoholiskā dzēriena malkošanas Vecgada vakarā (PIRMO SEŠU MĒNEŠU LAIKĀ!) mans cukura līmenis asinīs nākamajā rītā rādīja tikai 5.3.”

Atcerieties, cukura diabēts ir slimība, ar kuru ir iespējams sadzīvot. Neļaujiet jūsu slimībai noteikt, kas jūs esat vai ko jūs darāt. Izpriecājieties, taču esiet atbildīgi!

Mēs nosūtām tikai uz Igauniju, Latviju un Lietuvu. Ja vēlaties nosūtīt preci uz citu valsti, lūdzu, apmeklējiet